353. Este permisă montarea, de către deținătorul unui autovehicul / tractor agricol sau forestier, a unui alt avertizor sonor în afara celui omologat de către autoritatea competentă?
- A. regulamentul nu prevede nimic în acest sens
- B. da, cu condiția ca acesta să nu fie deranjant din punct de vedere sonor
- C. nu
Explicație
Art. 44 (1) În circulația pe drumurile publice conducătorii de vehicule pot folosi, în condițiile prevăzute de regulament, mijloacele de avertizare sonora și luminoasă aflate în dotare și omologate de către autoritățile competente.
nam anteles
N-ai voie sa montezi alt fel de semnal sonor decat cel omologat, adica cel care il ai dotat deja pe autoturism de la firma originala de constructie, BMW, VW, Opel etc. alte semnale omologate pot fi semnalele sonore de la politie si e interzis sa detii astfel de semnale, daca nu esti politist, la fel se intampla si cu semnalele luminoase pe fond rosu si albastru ale autovehiculelor cu regim prioritar adica semnalele luminoase de pe un autoturism de politie, ambulanta, pomieri, chiar si schimbarea culorii farurilor cu alt tip de culoare precum verde, albastru etc. decat cel de culoae normala este interzis de lege.