SoferOnline - Întrebarea #909 chestionar auto DRPCIV 2021 categoria B
Adaugă un Comentariu
Anonymous31.10.2019, 07:32

Si daca e noapte nu trebuie sa se faca vizibil?

replyRăspunde
Andrei Ciceu31.10.2019, 14:41

Ba da, dar nu cu orice sursă de lumină. Este obligatorie folosirea luminilor de poziție sau staționare. Art. 114 Regulament aplicare OUG 195/2002 (1) Conducătorii de autovehicule, tramvaie şi mopede sunt obligaţi să folosească instalaţiile de iluminare şi/sau semnalizare a acestora, după cum urmează: a) luminile de poziţie sau de staţionare pe timpul imobilizării vehiculului pe partea carosabilă în afara localităţilor, de la lăsarea serii şi până în zorii zilei, ziua când plouă torenţial, ninge abundent sau este ceaţă densă ori în alte condiţii care reduc vizibilitatea pe drumul public.

replyRăspunde